Z działalności ZG NSZZ FSG

Projekt Rozporządzenia MSW w sprawie wykazu chorób funkcjonariuszy na podstawie danych, których nie ma

NSZZ FSG wraz z pozostałym związkami zawodowymi służb mundurowych otrzymały do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wykazu chorób pozostających w związku z pełnieniem służby oraz sposobu ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy.

Projekt MSW do pobrania w PDF

Nie tak dawno, bo parę dni temu podczas wystąpienia w Senacie RP Sekretarz Stanu w MSW Piotr Stachańczyk powiedział, że w sprawie projektu dot. ustawy o “L4”, MSW nie brało pod uwagę wykazu chorób bo jest to niejawne, nie prowadzi się takich badań itd. 

Z tego samego ministerstwa otrzymujemy projekt rozporządzenia z wykazem chorób pozostających w związku ze służbą. Jeżeli nie ma żadnych danych odnośnie chorób funkcjonariuszy w MSW to na podstawie czego powstał ten projekt rozporządzenia ?

 

Poniżej fragment stenogramu z Senatu potwierdzający, że MSW podobnie jak w komedii “Killer” Juliusza Machulskiego “wie ale nie powie”, bo niewygodnym byłoby ujawnienie całej prawdy i danych statystycznych jak wygląda zachorowalność w służbach.

Pytanie:
(…)”Senator Bohdan Paszkowski:

(…)Panie Ministrze, chciałbym zapytać o następujące kwestie. Został tu podniesiony problem statystyki, tego, że, jeżeli chodzi o Policję, to prawie 100%, 99% funkcjonariuszy – oczywiście statystycznie rzecz biorąc – choruje itd. Czy są jakieś pogłębione badania? Przecież resort, jak rozumiem, ma różne placówki zdrowotne itd., może też zlecać na zewnątrz… Czy państwo opracowywaliście jakieś dokładniejsze dane ukazujące, co jest przyczyną takiej dużej zachorowalności funkcjonariuszy, na jakie choroby zapadają itd.?(…)

Odpowiedź: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Piotr Stachańczyk:

(…)Najpierw pytania pana senatora Paszkowskiego. Tego typu badania nie były prowadzone, przynajmniej przez ministerstwo. One mogą być prowadzone tylko przez służbę zdrowia, bo dotyczą informacji w pewnym sensie objętych tajemnicą lekarską. Generalnie dla przełożonego nie jest istotną kwestią, jaka to jest choroba. Takie informacje zbierają służby medyczne, ale, o ile wiem – odpowiadam teraz na pytanie – tego typu badania przez służbę zdrowia MSW nie były prowadzone. Nie była również szacowana kwota, która ewentualnie podlegałaby przesunięciu. Zakłada się, że kwota ta wyklaruje się dopiero w trakcie wykonywania tej ustawy.(…)

Pismo MSW z dnia 17 luty 2014 do związków zawodowych służb mundurowych:

(…)”W załączeniu przekazuję wstępny projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wykazu chorób pozostających w związku z pełnieniem służby oraz sposobu ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu do projektu ustawy o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą, celem ewentualnego wyrażenia stanowiska względem przedstawionych propozycji.

jednocześnie uprzejmie informuję, że projektowane rozporządzenie zostało załączone – jako materiał informacyjny, na etapie kierowania ww. projektu ustawy do prac parlamentarnych. Chciałbym przy tym podkreślić, iż przedstawienie uwag do powyższego projektu nie będzie traktowane jako przedstawienie opinii w trybie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, z późn. zm.), a w przypadku zgłoszenia do ww. projektu ewentualnych uwag i propozycji chciałbym po ich rozpatrzeniu zaprosić przedstawicieli Państwa związków do dyskusji nt. proponowanych rozwiązań.

W przypadku przedstawienia opinii względem projektowanych rozwiązań proszę ojej przekazanie również w wersji elektronicznej na adres dep.prawnv@msw.gov.pl(…)”

Zespół prasowy
KKW NSZZ FSG