Aktualności Z prasy i mediów

Nowe zasady kwarantanny granicznej

„Rząd zdecydował, żeby ujednolić zasady dotyczące kwarantanny, zarówno jeśli chodzi o transport drogą lądową jak i lotniczy. Dzielimy je na obszary Schengen i spoza Schengen” – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, przestrzegania nowych zasad pilnować będą odpowiednie służby. 

Z informacji jakie przekazali podczas dzisiejszej konferencji ministrowie Piotr Müller i Marcin Horała, dla wszystkich podróżnych przybywających z krajów będących częścią strefy Schengen obowiązkowa będzie kwarantanna, ale będzie z niej zwalniał test z wynikiem negatywnym sprzed maksymalnie 48h. W przypadku strefy non-Schengen z kwarantanny nie będzie zwalniał test wykonany przed przylotem. Każdy podróżny będzie miał jednak możliwość wykonania testu w Polsce i jeśli otrzyma wynik negatywny, to będzie zwolniony z kwarantanny. Z odbywania kwarantanny zwalniać będą, jak poinformował minister Horała, zarówno test antygenowy jak i PCR.

Wiceminister Horała zauważył też, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach. “Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość” – powiedział Horała.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/nowe-zasady-kwarantanny-granicznej?

Foto: SG