Aktualności Z prasy i mediów

Nie tylko policja. Dodatki także dla mundurowych z SG

O tym, że specjalsi z policji i Straży Granicznej otrzymają specjalne dodatki, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji informował jeszcze pod koniec września. Odpowiednie regulacje dotyczące policjantów opublikowano w Dzienniku Ustaw 10 listopada, jednak do dziś brak jest przepisów odnoszących się do funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wszystko jednak wskazuje na to, że stan ten niebawem ulegnie zmianie. MSWiA przygotowało bowiem projekt noweli rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej. Jeśli więc nie zdarzy się nic niezapowiedzianego, dokument w niedługim czasie powinien stać się obowiązującym prawem. 

O tym, że dodatki MSWiA planuje specjalne dodatki dla “swoich” specjalsów, mówiło się już od jakiegoś czasu. Pod koniec września stało się jasne, że pogłoski i zapowiedzi mają sporą szansę na to, by przekuto je w realne regulacje. Na odpowiednie przepisy policjanci musieli poczekać blisko 1,5 miesiąca, jednak rozporządzenie dotyczące dodatków w SG do dziś nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. I choć nowe regulacje mają wejść w życie dopiero od stycznia 2021 roku, funkcjonariusze z SG z niecierpliwością oczekiwali na projekt, który wczoraj pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

“Planowany dodatek wynosić będzie 500 złotych miesięcznie. Będzie on przyznawany funkcjonariuszom wyspecjalizowanym do udziału w czynnościach kontrterrorystycznych lub bezpośrednio w nich uczestniczących. W Straży Granicznej są to funkcjonariusze wydziałów zabezpieczenia działań, których kwalifikacje i umiejętności pozwalają na wyeliminowanie bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia lub wolności osób lub mienia przy wykorzystaniu odpowiednich sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania” – mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl, gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej.

Zapowiedzi – jak się okazało –  przekuto w projekt rozporządzenia. Zgodnie z nim, do listy dodatków jakie otrzymać może funkcjonariusz SG, dodany zostanie dodatek kontrterrorystyczny. Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, “funkcjonariusze pełniący służbę w komórkach organizacyjnych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej właściwych w zakresie zabezpieczenia działań, utrzymujący stałą gotowość do udziału w działaniach kontrterrorystycznych lub uczestniczący bezpośrednio w takich działaniach, otrzymują dodatek kontrterrorystyczny w wysokości 500 złotych miesięcznie”. Nowe regulacje, tak jak zapowiadano, mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/nie-tylko-policja-dodatki-takze-dla-mundurowych-z-sg?

Foto: OSS SG