Aktualności Z prasy i mediów

Modernizacja i rozwój służb mundurowych pod okiem sejmowej podkomisji

Program modernizacji służb mundurowych zakończył się 31 grudnia 2020 roku. Choć pierwotnie zapowiadano, że od stycznia 2021 roku będzie on kontynuowany, tak się nie stało, a winę za to ponosić ma pandemia koronawirusa. Sprawie modernizacji i rozwoju służb mundurowych postanowili przyjrzeć się bliżej posłowie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i wystąpili w tym celu z wnioskiem do prezydium Sejmu o powołanie specjalnej, stałej podkomisji. Jak stwierdzono, “sprawność funkcjonowania Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa wymaga kontynuowania procesu ich modernizacji i rozwoju”.

Wniosek o powołanie podkomisji stałej ds. modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, przyjęty został przez posłów sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych jednogłośnie 30 marca. Jej celem – jak czytamy w dokumentach, do których dotarło InfoSecurity24.pl – “będzie stały monitoring, analiza i aktualizacja potrzeb służb mundurowych (nadzorowanych przez ministra właściwego ds. wewnętrznych) pod kątem ich modernizacji i rozwoju”. Co oznacza to w praktyce? Posłowie zamierzają zainteresować się m.in. zwiększeniem motywacji, atrakcyjności i bezpieczeństwa służb oraz inwestycjom w “rozwiązania techniczne m.in. pojazdy, inwestycje budowlane, uzbrojenie oraz wyposażenie osobiste funkcjonariuszy”. Podkomisja ma też – “w miarę potrzeb” – inicjować rozwiązania ustawowe oraz włączyć się w inicjatywy rządowe, które usprawnią realizację ustawowych zadań służb.

Skoro zatem w Sejmie powstać może specjalna podkomisja, która zająć się ma modernizacją i rozwojem służb mundurowych, pytanie o to, co dzieje się dziś z programem rozwoju – jednym ze sztandarowych projektów MSWiA – nasuwa się samo. Informacji na jego temat jest jednak niewiele. Wciąż nie wiadomo, kiedy program mógłby ruszyć, a Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, w odpowiedzi na poselską interpelację – zapewnia, że w resorcie “prace analityczne nad szczegółowymi rozwiązaniami dotyczącymi ww. programu są już na zaawansowanym etapie”. Szczegółów dotyczących konkretnych propozycji jest niewiele, jednak minister Wąsik – w odpowiedzi na tę samą interpelację – pisze, że “Program Rozwoju formacji resortu spraw wewnętrznych i administracji będzie kolejnym, trzecim programem wieloletnim, zapewniającym ich rozwój w zakresie wyposażenia technicznego i potencjału ludzkiego”, a “jego realizacja przyczyni się do zwiększenia sprawności, skuteczności i efektywności działania ww. służb mundurowych (Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa – przyp. red.), a tym samym znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa publicznego i ochrony obywateli”.

In progres…

Prace trwają więc i nie do końca wiadomo, kiedy się zakończą. Jednak, jak przekonywał w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, “nikt nie zamierza rezygnować z kontynuacji programu modernizacji”, a jego start, z uwagi na uwarunkowania budżetowe, został jedynie odsunięty w czasie. “Nie zmienia to jednak faktu, że cały czas pracujemy nad nowym projektem” – zapewniał szef policji. Dopytywany w połowie lutego na jakim etapie są obecnie prace nad programem rozwoju odpowiedział, że jego główne założenia i priorytety zostały już wstępnie opracowane. “Teraz przede wszystkim musimy dostosować nasze oczekiwania do możliwości budżetowych i to się dzieje” – zaznaczył gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/modernizacja-i-rozwoj-sluzb-mundurowych-pod-okiem-sejmowej-podkomisji?

Foto: MSWiA