Aktualności

Jakie są priorytety Straży Granicznej na najbliższy okres ?

“(…) Wśród priorytetów SG na najbliższy czas generał wymienia realizację koncepcji technicznego wzmocnienia lądowej granicy zewnętrznej oraz podniesienie efektywności wykorzystywania Straży Granicznej do ochrony granicy morskiej. – Jest to rozpoczęcie nowego rozdziału w historii Straży Granicznej.

Formacji graniczno-migracyjnej w pełnym tego słowa znaczeniu – mówi komendant. W jego ocenie dalszych zmian wymaga organizacja szeroko pojętego zaplecza logistycznego oraz szkolnictwa SG. Komendant podkreśla, że ważne jest rozwijanie współpracy międzynarodowej, szczególnie w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości o charakterze transgranicznym. (…)”

(…) Obecnie trwa reorganizacja Straży Granicznej. Na południowej granicy Polski na bazie dwóch oddziałów zostanie utworzony jeden duży śląsko-małopolski oddział SG z siedzibą w Raciborzu, zmienione zostaną zasięgi terytorialne oddziałów na terytorium kraju oraz struktury i wielkość placówek. Ten etap reorganizacji zakończy się do końca roku.

– Zredukowaliśmy komendę główną, będziemy mieć mniejszą liczbę oddziałów i placówek, a celem tych zmian jest racjonalne wykorzystywanie środków budżetowych przeznaczonych na funkcjonowanie formacji. Dzięki temu będziemy mogli skierować dodatkowe siły i środki na wzmocnienie granicy wschodniej, czyli zewnętrznej granicy UE – dodaje Tracz.

Z kolei na wschodniej granicy Polski do obsadzenia jest ponad 1700 stanowisk służbowych. Wiąże się to m.in. z budową nowych i rozbudową istniejących przejść granicznych na odcinku z Ukrainą (Budomierz, Dołhobyczów, Korczowa, Zosin) oraz Białorusią (Połowce), a także niepełnym obsadzeniem placówek na granicy z Rosją.

– Nie bez znaczenia jest fakt, że realizacja umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją powoduje stały i duży wzrost ruchu granicznego. Są to nowoczesne i dobrze wyposażone przejścia graniczne. Brakuje tam jedynie dostatecznej liczby funkcjonariuszy. Ci z reorganizowanych oddziałów właśnie tam mogą kontynuować służbę – mówi Tracz.

Zapewnia także, że MSW i Straż Graniczna szczególną wagę przykładają do zapewnienia miejsc pracy pracownikom cywilnym z reorganizowanych oddziałów.

– W tej sprawie podpisaliśmy porozumienia z Państwową Strażą Pożarną i policją, a w ostatnich uzgodnieniach jest również porozumienie, w ramach Ministerstwa Sprawiedliwości, ze Służbą Więzienną. Celem jest skierowanie wykwalifikowanych pracowników do pracy w tych służbach. Będę dążył do zapewnienia im propozycji realnego zatrudnienia w pobliżu miejsca zamieszkania. W przypadku pozytywnej realizacji porozumień zdecydowana większość osób może liczyć na dalszą pracę – dodaje Tracz.

(…)

– Funkcjonariusze SG będą w dalszym ciągu uczestniczyć w operacjach o międzynarodowym charakterze i rozwijać współpracę ze służbami, zarówno innych państw europejskich, jak i państw spoza UE – mówi Tracz.

Straż Graniczna, w której obecnie służy ponad 14 tys. funkcjonariuszy i ok. 4 tys. pracowników, została powołana ustawą w 1990 r. i zaczęła funkcjonować w maju 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza. W skład SG wchodzi Komenda Główna, 10 oddziałów (w Kętrzynie, Białymstoku, Chełmie, Przemyślu, Nowym Sączu, Raciborzu, Kłodzku, Krośnie Odrzańskim, Gdańsku i Warszawie) oraz 3 ośrodki szkolenia (w Kętrzynie, Koszalinie i Lubaniu).

Cały tekst: http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,13918278,Mniejsza_liczba_oddzialow_i_placowek__Straz_Graniczna.html#ixzz2TgOZnC00