Rozporządzenia, Ustawy

Francja-elegancja czyli kepi na stałe zagości na głowach funkcjonariuszy Straży Granicznej

Komenda Główna Straży Granicznej przedstawiła w ramach uzgodnień wewnątrz Straży Granicznej do konsultacji projekt Rozporządzenia MSW w sprawie umundurowania funkcjonariuszy Straży Granicznej. Uwagi do projektu należy wnosić poprzez Przewodniczących Zarządów Oddziałowych/Uczelnianych NSZZ FSG do KKW NSZZ FSG w terminie do 12 grudnia 2013

Projekt rozporządzenia przewiduje m.in. wprowadzenie na stałe, jedynego w swoim rodzaju w służbach MSW okrycia głowy t.j. czapki służbowej letniej znanej bardziej jako kepi.

kepi [fr.], sztywna czapka z okrągłą główką i czworokątnym daszkiem; noszona w wojsku fr. od 2. ćwierci XIX w., niekiedy używana także przez cywilów (np. uczniów gimnazjów).
PWN

Projekt przedłożony przez KG SG do pobrania w PDF

Projekt przewiduje m.in. zgodnie przedstawionymi poniżej fragmentami uzasadnienia:

“Procedowany jednocześnie projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie
wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszowi Straży Granicznej równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie przewiduje znaczne zmniejszenie wysokości wypłat z tytułu należności równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie. „Zaoszczędzone” w ten sposób środki należy przeznaczyć na zakup przedmiotów umundurowania wydawanych w naturze, na podstawie niniejszego rozporządzenia.”

” Po wejściu w życie projektowanej regulacji funkcjonariusze przyjmowani do służby w SG otrzymają w pierwszym roku służby całkowitą ilość punktów przewidzianą dla danego pełnego kompletu umundurowania: 1760 punktów na pobranie umundurowania wyjściowego i 2829 punktów na pobranie umundurowania służbowego oraz jeżeli będą uprawnieni – 2550 punktów na pobranie umundurowania polowego. W kolejnym roku kalendarzowym otrzymają ilość punktów odpowiadającą wartości rocznej omawianych przedmiotów.Funkcjonariusze będący w służbie, z chwilą wejścia w życie nowego uregulowania, otrzymają roczną ilość punktów. Całkowitą ilość punktów mogą zgromadzić w okresie określonym jako okres używalności danego umundurowania: w okresie 3 lat w przypadku umundurowania służbowego i polowego oraz 4 lat w przypadku umundurowania wyjściowego. W okresie przejściowym trwającym 4 lata będą mieli możliwość użytkowania dotychczasowych wzorów umundurowania i stopniowej wymiany, pobrania umundurowania służbowego. Punkty przydzielane będą corocznie w równych częściach. Niewykorzystane punkty w danym roku przeliczeniowym mogą być wykorzystane w kolejnych latach, nie dłużej jednak jak w okresie trzech lat dla umundurowania służbowego i polowego oraz w okresie czterech lat dla umundurowania wyjściowego.  W ramach przydzielonych punktów przeliczeniowych funkcjonariusz będzie mógł pobrać dowolną ilość składników odpowiednio: umundurowania wyjściowego, służbowego czy polowego. Uprawnienie do ubioru wyjściowego, służbowego czy polowego powstanie z dniem mianowania funkcjonariusza do służby lub przeniesienia do pełnienia służby w komórce organizacyjnej uprawnionej do użytkowania przypisanego do niej rodzaju umundurowania.”