Aktualności Z prasy i mediów

Elżbieta Witek nowym szefem MSWiA

Zmiana na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji stała się faktem. Fotel szefa MSWiA zwolnił odchodzący do Europarlamentu Joachim Brudziński, a jego miejsce, ku zaskoczeniu części mundurowego środowiska, zajęła Elżbieta Witek. Nowa minister odebrała dziś z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy ministerialną nominację. To już trzecia zmiana na stanowisku ministra spraw wewnętrznych w tej kadencji, i biorąc pod uwagę zbliżające się wybory parlamentarne, może się okazać, że będzie ostatnią.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji potencjalnych kandydatów na stanowisko szefa MSWiA było co najmniej kilku. Mówiło się, że pod uwagę brana była m.in. opcja powrotu do resortu Mariusza Błaszczaka, szansę na nominację miał też mieć obecny wiceminister w MSWiA Paweł Szefernaker. Z nieoficjalnych informacji wynikało także, że kandydatem Mateusza Morawieckiego na szefa resortu spraw wewnętrznych miał być obecny szef ABW Piotr Pogonowski. Finalnie jednak szefową jednego z najważniejszych resortów w kraju została była rzeczniczka rządu i szefowa gabinetu politycznego premier premier Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, Elżbieta Witek.

Decyzja o powierzeniu MSWiA Elżbiecie Witek, jest dla wielu nie mniejszym zaskoczeniem niż informacja sprzed kilku miesięcy o tym, że Joachim Brudziński będzie ubiegał się o mandat europosła. Jak udało nam się ustalić, w kierownictwie PiS od jakiegoś czasu trwały rozmowy dotyczące tego, czy była rzecznik rządu da sobie radę w jednym z najważniejszych resortów w kraju. Ostatecznie to prezes PiS Jarosław Kaczyński postawić miał właśnie na Elżbietę Witek.

Elżbieta Witek urodziła się w 1957 w Jaworze. Od 2005 roku zasiada w Sejmie. W latach 2015–2016 rzecznik prasowy rządu, a do 2017 roku minister-członek Rady Ministrów i szef gabinetu politycznego premiera w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego. 18 grudnia 2017 została odwołana ze składu Rady Ministrów. Ukończyła studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Witek będzie drugą w historii resortu kobietą na stanowisku szefa MSWiA. Jej poprzedniczka, Teresa Piotrowska, w fotelu ministra spraw wewnętrznych zasiadała od września 2014 do listopada 2016.

Więcej, źródło; https://www.infosecurity24.pl/elzbieta-witek-nowym-szefem-mswia?fbclid=IwAR2RNcnq3LwB4Hl6Eud2-hXBKNpEpYRRWsHl_hIUdSkE-VECHeMglIpZkLI

Foto:  premier.gov.pl