Oferty, promocje, terminarze

Dodatkowy zawód dla członków NSZZFSG – współpraca z Ogólnopolską Siecą Szkół CERTUS

Czasy się zmieniają, świat idzie do przodu – dziś nie wystarczy już tylko pracować i w spokoju czekać na emeryturę. Ciągłe zmiany i tempo w jakim zachodzą, sprawiają że każdy z nas powinien podnosić swoje kwalifikację, aby być przygotowanym na niespodzianki jakie przyniesie przyszłość. Dotyczy to również rozwoju zawodowego, warto myśleć o tym co na emeryturze, czy nabyte przez lata służby wiedza i doświadczenie mogą przydać się później, czy dadzą szansę dodatkowego dochodu?

Zarząd NSZZFSG nie ma co do tego wątpliwości, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom członków Związku podjął współpracę z Ogólnopolską Siecią Szkół CERTUS, a konkretnie z prowadzonymi w ramach sieci Policealnymi Szkołami Detektywów i Pracowników Ochrony. Celem współpracy jest, w początkowym okresie, uzyskanie przez funkcjonariuszy kwalifikacji w zakresie ochrony osób i mienia, poprzez uzyskanie zawodu „technik ochrony fizycznej osób i mienia”.

Ogólnopolska Sieć Szkół CERTUS została utworzona w 1996 r przez Międzynarodową Federację Modern Ju-Jitsu. Pierwszą placówką była Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony w Głogowie. Powołanie szkół wychodziło naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na wysoko wykwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.

Wkrótce zaczęły powstawać również szkoły w innych miastach, a monitorowanie rynku pracy i jego potrzeb, zaowocowało otwarciem nowych kierunków nauczania. Wysokie standardy które obowiązują w szkołach „CERTUS” zyskały uznanie w oczach słuchaczy, a kwalifikacje przez nich uzyskane są bardzo cenione przez potencjalnych pracodawców. Wszystkie szkoły posiadają uprawnienia szkół publicznych.

Nauka w szkole trwa dwa lata i odbywa się w systemie zaocznym, w soboty i niedziele, średnio dwa razy w miesiącu. Realizowany jest autorski program nauczania, w którym są wyłącznie przedmioty zawodowe, m.in. organizacja ochrony osób i mienia, organizacja ochrony konwoju, ochrona osób, techniki samoobrony i interwencji, podstawy prawa. Prowadzą je doświadczeni wykładowcy (prawnicy, oficerowie Policji, mistrzowie sztuk walki, ekonomiści, pracownicy agencji ochrony).

Naukę w Policealnej Szkole Detektywów i Pracowników Ochrony kończy egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Po jego pozytywnym zaliczeniu słuchacz otrzymuje dyplom (w języku polskim i angielskim) uzyskania tytułu zawodowego – technika ochrony fizycznej osób i mienia. Na jego podstawie może ubiegać się na drodze administracyjnej (bez dodatkowych egzaminów) w komendach wojewódzkich Policji o licencję II stopnia pracownika ochrony fizycznej. Uzyskanie licencji pozwala m.in. ubiegać się o koncesję na prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia, daje możliwość podjęcia pracy w charakterze pracownika ochrony fizycznej, w tym obejmowania funkcji kierowniczych na różnych szczeblach zarządzania (dowódca zmiany, dowódca konwoju itp.).

Pierwsze, pilotażowe nabory do szkół dla członków NSZZFSG zostały zorganizowane

w 2009 r. w Zielonej Górze, Legnicy, Żarach oraz Jeleniej Górze. Osoby, które w tym czasie rozpoczęły naukę, zdawały egzamin zawodowy w czerwcu 2011 roku. Po podsumowaniu wyników okazało się, że zdała większość słuchaczy, ponad 90% absolwentów zdobyło nowy zawód. Co więcej, uzyskali oni znacznie lepsze wyniki niż średnia ogólnopolska, co świadczy, że doświadczenie nabyte w czasie lat służby bezpośrednio przełożyło się na realną wiedzę. Należy tu wspomnieć, że o fakcie tym wiedzą również pracodawcy, co sprawia, że dużo chętniej zatrudniają pracowników ochrony z doświadczeniem w służbach mundurowych.

W związku z sukcesem programu pilotażowego, w 2011 r. uruchomiono nowe szkoły, których głównym celem jest kształcenie członków NSZZFSG. Na dzień dzisiejszy są to szkoły w Warszawie, Przemyślu, Chełmie.

Rozważane jest przygotowanie dla członków NSZZFSG oferty kształcenia w innych zawodach, ze szczególnym naciskiem na kierunki, które dają realną szansę późniejszego zatrudnienia, ponieważ, jak mówi Dyrektor Generalny OSS CERTUS mgr Dariusz Jandziak – „Naszym celem nigdy nie było „mnożenie” kierunków, zawsze skupiamy się na tych najbardziej atrakcyjnych, pilnując, aby nauka na nich dawała znakomite przygotowanie”.

Współpraca zainicjowana przez Zarząd NSZZFSG daje członkom związku szansę na dodatkowe zabezpieczenie swojej przyszłości. Jak podkreśla Przewodniczący Związku Mariusz Tyl „zaproponowana przez nas oferta w naturalny sposób łączy się z umiejętnościami i doświadczeniem funkcjonariuszy Straży Granicznej, jednocześnie dając im możliwość zdobycia poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji. Biorąc pod uwagę, że dzięki podpisanemu porozumieniu nauka w szkołach CERTUS nic nie kosztuje, jedyną inwestycją naszych członków jest poświęcony na kształcenie czas”.

Szkoła w Warszawie mieści się przy ul. Cietrzewia 33a, obecnie uczy się w niej ponad 100 słuchaczy. Od roku szkolnego 2012 / 2013 zostanie uruchomiony dodatkowy kierunek „technik bezpieczeństwa i higieny pracy”. Słuchacze w rozmowach często podkreślają wysoki poziom nauczania i przyjazną atmosferę panującą w szkole.

Jak wspomniano na początku artykułu, organem prowadzącym szkoły jest Międzynarodowa Federacja Modern Ju-Jitsu, założona 26 stycznia 1996 roku. Głównym celem jej jest krzewienie kultury fizycznej poprzez nauczanie Modern Ju-Jitsu oraz prowadzenie działalności edukacyjnej.

W przeszłości wykładowcy OSS Certus oraz mistrzowie Federacji prowadzili szkolenia m.in. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Jednostce Specjalnej Wojska Polskiego COMMANDO w Bolesławcu, Pułku Specjalnym Wojska Polskiego w Lublińcu, Wyższej Szkole Oficerskiej im. „Tadeusza Kościuszki” we Wrocławiu, a także w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim.