Aktualności Z prasy i mediów

Dodatki dla mundurowych po 15 latach służby. Rząd w trybie pilnym przyjął specjalną ustawę

Przyjęliśmy mechanizmy, które zachęcą funkcjonariuszy do pozostawania w służbie. Projektem ustawy w tej sprawie pilnie zajął się rząd, przed nami prace w Sejmie – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Projekt przewiduje nowe dodatki motywacyjne dla mundurowych po 15 latach służby.

Premier poinformował na konferencji prasowej, że wtorkowe obrady rządu w trybie pilnym zostały rozszerzone o projekt ustawy, której celem jest ograniczenie odejść na emeryturę w służbach mundurowych. Projekt regulacji, która ma wprowadzić nowe dodatki po 15 latach służby, pod obrady wniósł szef MSWiA Mariusz Kamiński. “Wdrożyliśmy dzisiaj na poziomie rządowym – oczywiście będą jeszcze prace w Sejmie – mechanizmy, które mają zachęcić funkcjonariuszy Policji i innych służb mundurowych do pozostania w służbie” – powiedział premier Morawiecki. Jak zaznaczył, z punktu widzenia budżetowego te rozwiązania są neutralne. Gdyby funkcjonariusze odeszli ze służby, nie otrzymywaliby nowych dodatków, ale emeryturę, którą trzeba wypłacać z innej zakładki budżetowej.

Premier o przyjęciu przez rząd nowych rozwiązań mówił w kontekście doniesień, że z Policji ma odejść nawet kilka tysięcy funkcjonariuszy. W jego ocenie może być to znacznie mniejsza liczba. “Poczekajmy kilka dni, czy dwa-trzy tygodnie, kiedy funkcjonariusze w pełni będą mogli się zastanowić nad tymi propozycjami, które są ujęte w ustawie. Myślę, że to będzie bardzo pozytywny skutek z punktu widzenia tego bardzo ważnego zjawiska, czyli stabilności służb mundurowych” – powiedział Morawiecki.

Według różnych szacunków, jakie pojawiały się w przestrzeni publicznej ze służbą w Policji, na początku 2023 roku, pożegnać miało się nawet 9 tys. policjantów. Przewidywania te jednak – jak się wydaje – nie znalazły odzwierciedlenia w liczbie złożonych raportów, bowiem szef MSWiA informacje o tegorocznej fali odejść stanowczo dementuje. “Aktualne dane potwierdzają, że nie ma zjawiska tzw. masowych odejść ze służby” – zapewniał w rozmowie z PAP szef MSWiA Mariusz Kamiński. Minister przekonywał też, że resort jest w tej kwestii w stałym kontakcie z przedstawicielami związków zawodowych.

Nowy dodatek

Założenia projektu ustawy dotyczącej nowego świadczenia za długoletnią służbę zostały opublikowane w rządowym wykazie prac legislacyjnych. Nowe miesięczne świadczenie będzie przysługiwało funkcjonariuszom i żołnierzom po 15. roku służby. Będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Kancelaria Premiera – fb