Aktualności Z prasy i mediów

Brudziński żegna się z resortem

Resort spraw wewnętrznych i administracji czeka już na nowego szefa. Dziś Joachim Brudziński podsumował swoje 1,5 roku w ministerstwie. Zmiana na stanowisku szefa MSWiA wynika z rezultatu niedawnych wyborów do Europarlamentu. Joachim Brudziński z wynikiem ponad 180 tys. głosów zdobył mandat europosła i odchodzi z resortu. Jak powiedział, “jednym z najtrudniejszych zadań (…) było doprowadzenie do porozumienia ze związkami zawodowymi funkcjonariuszy”.

“To półtora roku, które było mi dane spędzić na stanowisku szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, było dla Polaków czasem bezpiecznym” – powiedział odchodzący z MSWiA Joachim Brudziński. Przypomniał, że z najnowszego badania opinii publicznej z kwietnia br. 89 proc. Polaków uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie. „Jest to wzrost w porównaniu do ubiegłego roku o 3 punkty procentowe” – dodał Brudziński.

Brudziński sporo miejsca poświęcił trwającemu w służbach podległych MSWiA programowi modernizacyjnemu. Przypomniał, że program obejmuje łącznie 9,2 mld zł – w tym 6 mld zł dla Policji, na ponad 1,2 mld zł dla Straży Granicznej, ponad 1,7 mld zł dla Państwowej Straży Pożarnej i niemal 210 mln zł dla Służby Ochrony Państwa.

Jak podkreślił, w ramach realizacji programu modernizacji służb mundurowych w 2019 r. zaplanowano 892 mln zł na 266 inwestycji, w tym budowę 135 nowych obiektów oraz adaptację i rozbudowę 131. Planowane jest w tym roku zakończenie 146 inwestycji.

/…/

Kto zastąpi Brudzińskiego?

Spekulacje na temat nowego szefa MSWiA trwają już od dawna. Jak wynika z nieoficjalnych informacji na tekę ministra spraw wewnętrznych szansę mają obecny wiceszef resortu Paweł Szefernaker i była rzeczniczka rządu Elżbieta Witek. Zmiany kadrowe w MSWiA będą częścią szerszej rekonstrukcji rządu, a nazwiska nowym ministrów mamy poznać już jutro. Co ciekawe, jak wynika m.in. z wypowiedzi Pawła Szefenakera, rekonstrukcja obejmie nie tylko ministrów odchodzących do Brukseli.

Więcej: https://www.infosecurity24.pl/brudzinski-zegna-sie-z-resortem?fbclid=IwAR26RoFIlCSHnliIyShRycWD8gNFhRBhRmb9UC7450dZOZyXI66GvrzZk20#.XPURJ4r1QRQ.facebook

Foto: Twitter MSWiA