Aktualności Z prasy i mediów

14 lat minęło…

15 września 2018 roku przypada 14. rocznica utworzenia Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego.

Utworzenie we wrześniu 2004 roku Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej – pierwszego, który poza portami lotniczymi nie miał bezpośredniego styku z granicą, miało ogromny wpływ na proces tworzenia nowych procedur działania Straży Granicznej. Powołany do życia nasz oddział powstał na bazie jednostek terenowych SG funkcjonujących w Łodzi, Kielcach, Bydgoszczy, Poznaniu i przede wszystkim w Warszawie, a funkcjonariusze z tych jednostek utworzyli jego trzon. To tutaj próbowano różnych rozwiązań dążąc do wypracowania najskuteczniejszych metod kontroli nielegalnej migracji i zwalczania przestępczości transgranicznej. Dlatego też, śmiało można stwierdzić, że płynne przejście od służby na granicy do działań wewnątrz kraju bez wątpienia wsparto na fundamentach doświadczeń Nadwiślańskiego Oddziału SG.

Zmiany w Ustawie o Straży Granicznej jak i reorganizacja samej formacji nałożyły na nas więcej obowiązków, ale poszerzając nasze kompetencje, dały nam również możliwość działania. To, tu w Warszawie , krzyżują się główne szlaki komunikacyjne o międzynarodowym znaczeniu, to również tu koncentrują się największe skupiska cudzoziemców. Zorganizowane grupy przestępcze niekiedy przebywające w naszym kraju bez tytułów pobytowych, często zajmują się organizowaniem nielegalnej migracji, legalizowaniem pobytu innym cudzoziemcom wbrew przepisom czy przestępczością akcyzową. Ujawnianie tych przestępstw i ich sprawców to zasługa funkcjonariuszy z pionów ds. cudzoziemców i operacyjno – śledczego. Przez 14 lat oprócz zakresu naszych zadań, ewoluował również zasięg terytorialny naszego oddziału. W chwili powstania oddział obejmował 5 województw: mazowieckie, łódzkie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i świętokrzyskie. Obecnie NwOSG ustawowe zadania realizuje wewnątrz krajuna obszarze trzech centralnych województw: mazowieckiego, łódzkiego oraz kujawsko-pomorskiego, które stanowią 23% powierzchni Polski, zamieszkiwanej przez 26% ludności kraju.

Na co dzień, zapewniamy obsługę ruchu granicznego w 5 przejściach lotniczych (4 stałych i 1 dodatkowym), znajdujących się w: Placówce Straży Granicznej Warszawa-Okęcie, Placówce Straży Granicznej Warszawa-Modlin, Placówce Straży Granicznej w Łodzi, Placówce Straży Granicznej w Bydgoszczy oraz Placówce Straży Granicznej w Lesznowoli z Grupą Zamiejscową w Radomiu. W strukturach Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej znajduje się również Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców podległy wspomnianej placówce SG w Lesznowoli. Poza lotniczymi przejściami granicznymi, na obszarze 88 powiatów centralnej Polski, funkcjonariusze NwOSG dokonują kontroli legalności pobytu cudzoziemców, ich zatrudnienia w zakresie powierzenia wykonywania im pracy jak i prowadzenia przez nich działalności gospodarczej. Prowadzą czynności związane z przyjmowaniem od cudzoziemców wniosków o ochronę międzynarodową, czy też przy wydawaniu decyzji zobowiązujących do powrotu badają przesłanki do uzyskania przez cudzoziemców zgody na pobyt tolerowany lub na pobyt ze względów humanitarnych. Oprócz zadań związanych z ochroną nienaruszalności granicy państwowej – rozumianej nie tylko jako zapobieganie nielegalnej migracji, funkcjonariusze NwOSG przeciwdziałają i zwalczają przestępstwa o charakterze transgranicznym, ujawniają fałszerstwa dokumentów uprawniających cudzoziemców zarówno do wjazdu jak i pobytu na terytorium naszego kraju.

Wypełniając ustawowe zadania funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w poczuciu patriotyzmu pamiętają o historii swojej formacji. Przejawem tego są liczne przedsięwzięcia, w których funkcjonariusze i pracownicy oddziału uczestniczą, kultywując pamięć o swoich poprzednikach – bohaterach polskich formacji granicznych – żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Gospodarczo – Wojskowej, Korpusu Straży Skarbowej, Wojskowej Straży Granicznej, czy Wojsk Ochrony Pogranicza. Dbają również o swoich Patronów – uczestników Powstania Warszawskiego – zrywu powstańczego, którego symbol Polski Walczącej dumnie noszą na ramieniu, ponieważ od 21 grudnia 2006 roku Nadwiślański Oddział SG nosi imię Powstania Warszawskiego.

15 lutego 2018 roku przypadała 12. rocznica utworzenia Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG przy NwOSG.

Źródło: http://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl/wis/aktualnosci/29507,14-lat-minelo.html

Foto: Piotr Niemiec